Jak stworzyć ekologiczną łazienkę?

Co oznacza, że twoja łazienka jest ekologiczna? Co musi się w niej znaleźć? Jak stworzyć taki typ łazienki? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat i dowiecie się, dlaczego warto posiadać ekologiczną łazienkę.

Ekologia w łazience to nie tylko dokładne dokręcanie wody oraz oszczędność światła. Możemy o nią zadbać już na etapie urządzania łazienki. Wiąże się z tym wybór poszczególnych mebli, akcesoriów oraz to, w jaki sposób ograniczyć emisje szkodliwych substancji. Liczą się również nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają oszczędność energii oraz wody. Wbrew pozorom zaprojektowanie ekologicznej łazienki nie jest takie trudne.

Ważne będą zarówno meble, wykonane z naturalnych surowców, jak materiały wykończeniowe. Pamiętajmy również o farbach. Niektóre z nich zawierają szkodliwe substancje, warto zatem wybierać takiej, w których jest ich najmniej. Meble najlepiej jeśli będą drewniane, bambusowe czy rattanowe. Oczywiście ekologia w łazience nie kończy się z chwilą końca remontu. Na co dzień także musimy zadbać o środowisko. Istnieje kilka sposobów, aby oszczędnie korzystać z wody oraz prądu.

Oszczędność wody w łazience

To zazwyczaj w łazience zużywa się najwięcej wody – pranie, kąpiele, prysznic to tylko niektóre czynności. Często nie zdajemy sobie sprawy, że nadmierne zużywanie wody w znacznym stopniu powiększa nasze rachunki, a także powoduje zanieczyszczanie środowiska. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób możemy ograniczać zużywanie wody.

Instalacje fotowoltaiczne sprawdzisz na stronie 4oze.pl – odnawialne źródła energii

Jednym z prostych i szybkich rozwiązań jest instalacja tzw. perlatora, który napowietrza strumień wody, przez co jej zużycie zostaje ograniczone. Jest to urządzenie łatwe do samodzielnego zainstalowania. Oczywiście pamiętajmy także o tym, by w łazience pojawiła się kabina prysznicowa. Kąpiel w wannie wymaga o wiele więcej wody, dlatego nie jest to zbyt ekologiczny sposób.

Innym pomysłem jest instalacja bezdotykowych baterii energoszczędnych. Woda o odpowiedniej temperaturze leci tylko wtedy, gdy zbliżymy ręce do czujnika. Nie ma potrzeby zakręcania i odkręcania wody, co eliminuje ryzyko marnowania wody, gdy nie korzystamy z umywalki. Pod prysznicem można natomiast zamontować armaturę termostatyczną, która zapamiętuje ustawioną temperaturę wody, nie tracimy więc czasu na jej ponowną regulację.

Warto także pomyśleć o wodzie potrzebnej do spłukiwania miski sedesu. Standardowe spłuczki, które zużywają całą wodę, jaka mieści się w zbiorniku można zastąpić spłuczkami, które zużywają tylko jej połowę. W ten sposób można dziennie zaoszczędzić nawet kilkanaście litrów wody. W męskich toaletach najlepiej zainstalować pisuary, które potrzebują znacznie mniej wody do spłukiwania.

Wyposażenie

Urządzając ekologiczną łazienkę nie powinniśmy zapominać także o jej szczególnym wyposażeniu. Warto zwracać uwagę, z jakich materiałów wykonane są płytki łazienkowe oraz meble. Najlepsze będą te wykonane z drewna, zabezpieczone specjalnym materiałem. Ekologiczne wykończenia to na przykład kamień czy szkło.

One Reply to “Jak stworzyć ekologiczną łazienkę?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *