Jak przygotować malucha na szczepienie?

Pierwsze szczepienie dziecka wywołuje niepokój zarówno u malucha, jak i rodziców. Istnieją jednak sposoby, aby odpowiednio przygotować dziecko do tej czynności. Możemy uchronić nasza pociechę prze przykrymi doznaniami przed i po zastrzyku. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.

Dbanie o zdrowie malucha to obowiązek każdego rodzica, dlatego nie należy zapominać o obowiązkowych badaniach oraz szczepieniach, które mają ochronić dziecko przed wszelki chorobami. Przez pierwsze dwa lata życia, dziecko szczepione jest kilka razy. I choć ta czynność trwa bardzo krótki, zastrzyk jest dla dziecka bolesny i powoduje duży stres. Podanie szczepionki jest trudnym przeżyciem także dla rodzica, dlatego warto znaleźć sposoby, aby zaoszczędzić nieprzyjemnych doznań.

Przed pierwszym szczepieniem obowiązkowa jest konsultacja z lekarzem, który wyznaczy termin oraz wskaże wszelkie zalecenia dotyczące tej czynności. Lekarz stwierdzi czy dziecko powinno przyjąć szczepionkę i w jakim czasie. W dniu szczepienia także na początku przeprowadzisz rozmowę, na której warto znać wszystkie informacje dotyczące przebytych chorób dziecka, uczuleń, przyjmowanych leków itp. Przed wizytą warto także zwrócić uwagę na takie dolegliwości, jak katar, kaszel czy podwyższona temperatura.

Szczepienie noworodka

Jeśli wybieramy się na szczepienie z noworodkiem powinniśmy zadbać o właściwe przygotowanie dziecka do tej sytuacji. Przede wszystkim dobrze zaplanuj czas wyjścia do przychodni. Najlepiej jeśli będzie to moment między drzemką a karmieniem. Musimy zadbać o to, by maluch był wyspany i nakarmiony, w ten sposób łatwiej zniesie szczepienie. Pamiętaj także o tym, by odpowiednio ubrać maluszka – dostęp do rączki, gdzie będzie wykonany zabieg, powinno być łatwe do odkrycia, aby nie stresować dziecka czynnością rozbierania i ubierania.

Asortyment sklepu ubierzdziecko.pl dostępne są m.in. ubranka dla dzieci, innowacyjne zabawki i wiele innych

 

Matka tuląca dziecko powinna być opanowana i pewna siebie. W przeciwnym razie może to przełożyć się na zachowanie dziecka, które będzie odczuwało niepokój. W czasie zastrzyku pamiętaj, aby trzymać dziecko w swoim ramionach, w ten sposób łatwiej zniesie ból zastrzyku. Poza tym pomoże to pielęgniarce, która będzie wykonywała zabieg. Niekiedy spotyka się zalecenie, żeby w czasie zastrzyku karmić dziecko piersią lub przyłożyć dziecko zaraz po zabiegu.

Szczepienie starszych dzieci

Kiedy dziecko już jest na tyle duże, że możesz z nim swobodnie porozmawiać, wytłumacz mu, że szczepionka to coś koniecznego. Zapoznaj go ze wszystkim co was czeka, opowiedz o tym, jak wygląda wizyta i zademonstruj spokojnym tonem – na sobie i na dziecku – jakie czynności będą po kolei wykonywane przez pielęgniarkę.

Nie oszukuj dziecka, że szczepienie nie boli. Powiedz mu, że może poczuć niewielkie ukłucie, ale nie należy się go bać. Wytłumacz dziecku, że pielęgniarka robi zastrzyk dla jego dobra i zdrowia.

Pozwól dziecku płakać po szczepieniu. Na pewno pozwoli mu to odreagować całą sytuację i uspokoić nerwy. Nie należy zawstydzać dziecka czy nazywać go beksą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *