Lampy kryształowe – wady i zalety

Czy lampy kryształowe są nadal w modzie? Czy warto zdecydować się na taki rodzaj oświetlenia? Do jakiej aranżacji najlepiej je dopasować? Poniżej znajdziesz ciekawych informacji na ten temat i dowiesz się o wadach i zaletach takich lamp.

Kryształy kojarzą nam się z elegancją, luksusem, a niekiedy nawet z pewnym przepychem. W połączeniu ze światłem oraz ciekawą aranżacją całego wnętrza dają one niesamowity efekt. Obecnie ten rodzaj oświetlenia jest bardzo popularny i często możemy spotkać go w nowoczesnych i stylowych wnętrzach. Istnieje ogromny wybór – w sklepach możemy znaleźć zarówno tradycyjne żyrandole z dodatkiem kryształów, jak i takie, które posiadają zupełnie nowe formy. Jedną wspólną cechą pozostaje dekoracyjność oraz elegancja.

Decydując się na zakup lampy kryształowej musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie ona odpowiednia do każdego rodzaju pomieszczeń. Aby spełniała ona swoją funkcję estetyczną musi być właściwie dobrana do pozostałych elementów aranżacji wnętrza. Nie zmienia to jednak faktu, że kryształowe lampy odnajdą się wyłącznie w klasycznych i dekoracyjnych pomieszczeniach. Ten rodzaj oświetlenia bardzo dobrze współgra również z nowoczesnymi wnętrzami, urządzonymi w stylu minimalistycznym.

Zalety lamp kryształowych

Istotną zaletą kryształowych lamp jest ich dekoracyjność oraz wymowny charakter. Jednak jak już zostało wspomniane, obecnie istnieje ogromny wybór tego rodzaju oświetlenia, co sprawia, że możemy dopasować go do każdego pomieszczenia.

Na stronie e-klosz.pl znajdziesz między innymi plafony sufitowe, lampy podłogowe czy kinkiety – sprawdź!

Żyrandole występują w różnych rozmiarach, kształtach oraz kolorach. Można umieszczać je zarówno w salonie – gdzie z pewnością podkreślą elegancki charakter, w sypialni – nadadzą romantyczny nastrój. Niektórzy decydują się również na umieszczenie kryształowych lamp w łazience. To z pewnością nada temu pomieszczeniu oryginalności i nietuzinkowego wyglądu.

Lampy tego typu są na tyle ozdobne, że możemy zrezygnować z niektórych dodatków. Zapewniają one piękny efekt świetlny, co z pewnością wpłynie na aranżację oraz dekoracyjność całego pomieszczenia. Przesada w ilości dodatków może zniszczyć ten efekt.

Poza tym lampy czy żyrandole kryształowe są ponadczasowe. Oprawy, które obecnie są proponowane przez producentów sprawiają, że możemy dopasowywać je do różnych aranżacji wnętrza.

Wady lamp kryształowych

Jedną z głównych wad, a właściwie niedogodnością jest olśnienie od żarówek. Oświetlenie tego typu nie nadaje się do umieszczenia w miejscu pracy, ponieważ nasycone i przepełnione refleksami światło może powodować dyskomfort oraz szybsze zmęczenie. Niekiedy problematyczne może być również umieszczenie kryształowych żyrandoli w sypialni – jasne i mocne światło może okazać się nieodpowiednie w tym miejscu. Warto wtedy pomyśleć o innych oprawach, które będą w inny sposób rozprowadzały światło.

Minusem może być również kwestia związana z czyszczeniem tego rodzaju oświetlenia. Mycie niewielkich, kryształowych elementów może okazać się czasochłonne. Warto o tym pamiętać decydując się na taki rodzaj lamp w swoim domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *